piątek, 27 lipca 2012

Legnica - zamek.

Legnica mnie już kiedyś oczarowała. Chętnie do niej wróciłam i poznałam lepiej.  To piękne miasto, które jednak nie miało szczęścia. Dużą część starego miasto zabudowano galeriami handlowymi, wyburzając przy tym nadające się do remontu kamieniczki. Rynek i duża część ścisłego centrum zabudowana jest blokami w stylu prl-owskim.
Znaleźć tu można jednak wiele perełek. Jedną z największych atrakcji miasta jest zamek piastowski - jeden z najstarszych zamków w Polsce. W ostatnim czasie przeszedł remont i wygląda znakomicie. Ponoć ma być nawet udostępniona wieża dla zwiedzających, z której zapewne roztacza się piękny widok.
Swoją fotorelację z Legnicy zaczynam zatem od zamku.
Najpiękniejszym elementem zamku jest brama.

Miasto jest właściwie nieoznakowane, jeśli chodzi o atrakcje turystyczne. Jedną z niewielu mapek, gdzie co warto zobaczyć, odkryliśmy na ścianie publicznej toalety ;-)


11 komentarzy:

 1. Legnica niestety ma pecha do gości ze wschodu...

  OdpowiedzUsuń
 2. Legnicy nie znam, nigdy nie byłam:-(
  Dzięki za spacer.

  OdpowiedzUsuń
 3. Szkoda tych kamieniczek. To jest właśnie mentalność w PL - nie ma kasy, żeby remontować - to lepiej wyburzyć. A może dałoby się pozyskać kasę z UE, lub wystawić na sprzedaż...

  OdpowiedzUsuń
 4. Masz rację, Legnica ma wiele perełek, ale długi czas była zaniedbana, uwielbiam jej katedrę, kościoły i lapidarium...niestety sporo osób jedynie za cel wyjazdu do Legnicy ma te nieszczęsne galerie...

  OdpowiedzUsuń
 5. Widzę, że remont ma się ku końcowi;piekne te detale.

  OdpowiedzUsuń
 6. Lubię takie posty, kolekcja zdjęć bardzo ładna. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 7. Jest tyle mniejszych miasteczek z cudownym klimatem i z ciekawą historią,tylko zatankować samochód i jeździć,podziwiać
  pozdrawiam deszczowo

  OdpowiedzUsuń
 8. Detale architektoniczne rzeczywiście przepiękne! Piaskowiec jest takim wdzięcznym materiałem, z uwagą oglądałam te wszystkie kamienne kadry. A najładniejsze chyba potwory morskie splecione ogonami :)
  Dobrze jest poznawać nieznane, niekoniecznie odległe, czasem takie odkrycia są w zasięgu ręki. Ach, mieć czas, trochę czasu.
  Anito, miłego tygodnia :)

  OdpowiedzUsuń
 9. @makroman, na szczęście już wyjechali ;-)

  @Heidi, warto tu kiedyś zajrzeć, po drodze.

  @Iva Pas, remont wydobył całe jego piękno.

  @Jagoda, na szczęście teraz już coraz rzadziej się tak postępuje, ale w Legnicy wiele napsuto.

  @Jo, właśnie głównie o tych galeriach słyszałam zanim sama odkryłam Legnicę. Jest nadzieja, że czasem ludzie dostrzegą, że obok tych galerii dostrzegą, że jest piękny zamek czy parę ciekawych kościołów.

  @ikroopka, teraz po remoncie dopiero widać, jakie to cudeńko.

  @ZielonaMila, dziękuję. Tylko roweru mi tam brakowało ;-) Może następnym razem, żeby zobaczyć więcej.

  @iga, i to jest wspaniałe, że tyle jest jeszcze do odktycia :-)

  @Ada, ta brama naprawdę wyjątkowa pod względem tych detali, jeszcze takiej nie widziałam, więc starałam się ją dokładnie obfotografować. Czasu nam właśnie potrzeba najbardziej. Mam nadzieję, że jeszcze trochę wycieczek tego lata uda się odbyć. Dziękuję i również życzę udanego nowego tygodnia :-)

  Pozdrawiam!!

  OdpowiedzUsuń
 10. Byłem, widziałem... :-)
  Legnica mnie osobiście nie powaliła na kolana, owszem ładne miasto - ale zauroczony nie byłem.
  Może przez to, że byłem tam tylko kilka godzin.
  A może dlatego, że mimochodem porównywałem ją do innego miasta Świdnicy...
  Pzdr.

  OdpowiedzUsuń