sobota, 5 maja 2012

Kolej na rower, czyli Ścieżka rowerowa trasą dawnej kolejki wąskotorowej w Dolinie Baryczy.

Zacznę właściwie od końca naszej wycieczki, ale ścieżka trasą dawnej kolejki wąskotorowej tak mnie oczarowała, że szybko muszę podzielić się zdjęciami z niej.
Ścieżka jest bardzo świeżą sprawą, więc na naszej mapie z 2008 roku jej nie było. Nie było też o jej otwarciu na tyle głośno, żeby wiadomość o niej do nas dotarła.
Trafiliśmy więc na tę trasę całkiem przypadkiem. O mały włos wcale byśmy na nią nie trafili. Jednak się udało ;-) Nie przejechaliśmy ścieżki w całości, a jedynie odcinkiem od Sułowa Milickiego do Milicza.
Ścieżka została otwarta 1 maja, byliśmy więc jednymi z pierwszych którzy mieli okazję ją wypróbować. Zanim się zorientowaliśmy po czym jedziemy, zastanowiły nas przy ścieżce znaki kolejowe. Wszystko wyjaśniło się, gdy dojechaliśmy do stacji Pracze. Ścieżka jest ładnie opisana, na stacjach są tablice, są mapy i informacje, jeśli w okolicy znajduje się coś wartego zobaczenia.
Genialny pomysł! Szkoda kolejki, ale trasa rowerowa po jej trasie jest naprawdę piękna i myślę, że będziemy tam jeszcze wracać. Trasa nie jest w całości wyasfaltowana, ale tam gdzie jest, można jeździć też na rolkach.

W Sułowie zachował się budynek stacji z 1900 roku.Na stacji Milicz Zamek można podziwiać ekspozycję taboru.
Powiat milicki udostępnia również mobilny przewodnik po ścieżce.

Jeśli ktoś chce poczytać więcej o projekcie i kolejce wąskotorowej odsyłam tu


Przejazd tą ścieżka był prawdziwą przyjemnością i relaksem po jeździe po "ruchomych piaskach" w lasach milickich ;-) Ale o tym będzie w następnym poście.