środa, 1 grudnia 2010

W zimowej szacie.

Parę zimowych widoczków na Ostrów Tumski i Wyspę Piaskową. Trochę w biegu robione, co widać.

Wieże katedry Jana Chrzciciela, pałac biskupi (ten żółty przed katedrą) i nawet kawałek zabudowań z pruskiego muru na Ostrowie Tumskim.


Zamiast choinki na razie ktoś, kto zapomniał zrzucić liście. 

Puste ławki, tak oblegane w ciepłe dni, a w tle kolegiata św. Krzyża i św. Bartłomieja. Nie mówiąc już o tym, że znowu jakiś ptak w locie się złapał ;-)


Groźne niebo nad Kościółem Najświętszej Marii Panny na Piasku. 

4 komentarze:

 1. Dziękuję Ci za przepiękny spacer po Wrocławiu! I szczegółowy przewodnik - dzięki temu już zaczynam rozpoznawać najważniejsze budowle. Taki piękny gotyk, niezwykle malowniczy. I co ciekawe, zupełnie inny niż w Krakowie. Poczytałam trochę o wrocławskiej katedrze, o kościele NMP i kolegiacie św. Krzyża i św. Bartłomieja - to genetycznie całkiem inny gotyk, inne rozwiązania architektoniczne. W Krakowie (gdy mówimy o gotyku) dominują kościoły w typie bazylikowym, z transeptem, najczęściej trójnawowe, o bardzo długim prezbiterium i krótkim, zwartym korpusie. A tutaj taka rozmaitość! I czy ja dobrze rozumiem, że kolegiata św. Krzyża i św. Bartłomieja jest DWUKONDYGNACYJNA?! Niesamowite!
  Zachwycona Wrocławiem
  pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ado, jesteś niezrównana. Mobilizujesz mnie do poczytania i do pełniejszego niż tylko powierzchowne poznawanie miasta, w którym żyję. Nie jestem rodowitą wrocławianką, miasto to i dla mnie ma wiele do odkrycia. Dziękuję za informacje o różnicach w krakowskim i wrocławskim gotyku. Teraz pilniej się mu przyjrzę.
  Kolegiata św. Krzyża i św. Bartłomieja jest rzeczywiście wyjątkowa przez swoje dwie kondygnacje. Właściwie mieszczą się w niej dwa kościoły. Parę lat temu w jednym z nich urzędował kościół grekokatolicki, a w drugim rzymskokatolicki. Szkoda, że przeniesiono ten pierwszy w inną część miasta, było tak "ekumenicznie".
  Pozdrawiam.
  P.S. Mam nadzieję, że jak przyjedziesz do Wrocławia i zobaczysz to wszystko na własne oczy, zachwycisz się jeszcze bardziej ;-)

  OdpowiedzUsuń
 3. To naprawdę wyjątkowa budowla, niewiele wiem o poza-krakowskim gotyku, ale wydaje mi się, że takie 2-kondygnacyjne rozwiązanie w Polce należy do rzadkości.
  I jaka wspaniała historia o ekumenicznym sąsiedztwie :)
  Dobrze jest żyć w mieście, które jeszcze skrywa przed nami tajemnice - to zachęca do poszukiwań.

  Na pewno wybiorę się do Wrocławia - to przepiękne miasto i cieszę się, że mogę je na razie wirtualnie u Ciebie poznawać :)

  Pozdrawiam słonecznie :)

  OdpowiedzUsuń